Competitii de Yachting

În sezonul de yachting 2017, pasionații sportului cu vele vor avea parte de numeroase evenimente dedicate tuturor categoriilor de vârstă.

Mai mult, unele dintre cele mai importante evenimente ale sezonului 2017 la yachting se vor bucura de organizare și participare internaționlă, un exemplu în acest sens fiind  “Poseidon- Balchik Dobrogea Cup International Regatta”, organizată de Black Sea Sailing Association și Morski Klub Balchik, in colaborare cu Black Sea Competition, cu sprijinul Marinei Eforie și Sail Adventures. Competiția va avea startul din Marina Eforie, din localitatea Eforie Nord, cu linia de finish la Balchik. 

Iată care sunt câteva dintre evenimentele ce fac parte din calendarul competițional 2017:

19 - 21 mai – “Regatta Set Sail”, organizată de Asociația Club Sportiv Balkan si Set Sail, Limanu

24 – 27 mai ,  “Poseidon- Balchik Dobrogea Cup International Regatta”, Eforie Nord, competitie organizata de Black Sea Sailing Association si Morski Klub Balchik in colaborare cu Black Sea Competition

 7 – 9 iulie – “Regina Maria Regatta”, organizată de Life Harbour & Nautic Yachting Club, Limanu

21 - 23 iulie – “Life Harbor Regatta”, organizată de Life Harbour & Nautic Yachting Club, Limanu , Limanu

11 - 13 august – “Regata Bricul Mircea” , Black Sea Sailing Association și Clubul Sportiv Black Sea Competition, Eforie Nord

25 - 27 august – “Callatis Regatta”, Black Sea Sailing Association și Black Sea Competition, Eforie Nord

8 - 10 septembrie - “Campionatul Național Offshore - Etapa 1”, organizat de Asociatia CLubul Sportiv Black Sea Competition si Black Sea Magic (lifeHarbour Limanu) sub egida Federatiei Romane de Yachting

22 - 24 septembrie - “Campionatul Național Offshore - Etapa 2”, organizat de Asociatia CLubul Sportiv Black Sea Competition si Black Sea Magic (lifeHarbour Limanu) sub egida Federatiei Romane de Yachting

 Tot în sezonul 2017 la yachting, vor avea loc:

·         20 - 24 aprilie, „Trofeul Tomis” , organizator Yacht Club Regal Roman, loc de desfasurare - Eforie Nord, Marina Eforie

·          6 - 7 mai - „Trofeul Bricul Mircea” – Memorialul Amiral Ilie Ștefan, organizator Stiinta Constanta, loc de desfasurare - Lacul Siutghiol

·         13 – 14 mai - „Cupa 1 Mai”, organizator Asociatia Club Sportiv Balkan si Yacht Club Bucuresti, loc de desfasurare - Lacul Herăstrău

·         12 – 15 mai – “Cupa de Primavara”, organizator CSN Locomotiva Bucuresti & Yacht Club Bucuresti, loc de desfasurare – Lacul Herăstrău

·         01-02 Iunie – Regata “Cupa 1 Iunie”, Organizator: Wind Hunters cu sprijinul AJY Constanţa, Locul de desfăşurare: Lacul Siutghiol

·         01-04 Iunie – Festivalul Naţional al Sporturilor Nautice şi pe Plajă – Ediţia a II-a, Organizator: Clubul Nautic Român, Locul de desfăşurare: Lacul Techirghiol / Baza nautică CNR

·         01-05 Iunie - “Cupa Sportul Studenţesc”, Organizator: Sportul Studenţesc Bucureşti & CSN Locomotiva Bucureşti, Locul de desfăşurare: Bucureşti

·         17-18 Iunie - “Cupa Ştiinţa” – Memorial Ioan Popişteanu, Organizator: Ştiinţa Constanţa, Locul de desfăşurare: Lacul Siuthiol

·         17-18 Iunie - “Campionat Naţional clasele Cadet, OK şi Zoom8”, Organizator: Ştiinţa Constanţa, Electrica Constanţa şi AJY Constanţa sub egida Federaţiei Române de Yachting, Locul de desfăşurare: Lacul Siuthiol

·         22-25 Iunie - “Laser Europa Cup”, Organizator: Sailing Academy & Romanian Laser Class Association, Locul de desfăşurare: Eforie Nord

·         22-25 Iunie - “Campionat Naţional Laser STD”, Organizator: Sailing Academy & Romanian Laser Class Association, Locul de desfăşurare: Eforie Nord

·         22-25 Iunie - “Optimist Black Sea Cup”, Organizator: Sailing Academy & Romanian Laser Class Association, Locul de desfăşurare: Eforie Nord

·         01 Iulie – Match Race “Regata Universităţilor”, Organizatori: Clubul Sportiv Universitar Neptun Constanţa (drept public) & Clubul Sportiv Universitar Neptun Constanţa (drept privat) sub egida Universităţii Maritime Constanţa, Locul de desfăşurare: Lacul SiutGhiol

·         08-09 Iulie - “Cupa Ligii Navale Române” - Memorial Contraamiral Cornelius Cristescu, Organizator: Ştiinţa Constanţa, Locul de desfăşurare: Lacul Siutghiol

·         08-09 Iulie - “Campionat Naţional clasa RS Terra”, Organizator: Wind Hunters & Ştiinţa Constanţ sub egida Federaţiei Române de Yachting, Locul de desfăşurare: Lacul Siuthiol

·         15-16 Iulie - “Campionat Naţional clasa FINN”, Organizator: Electrica Constanţa, Ştiinţa Constanţa, şi AJY Constanţa sub egida Federaţiei Române de Yachting, Locul de desfăşurare: Lacul Siuthiol

·         15-16 Iulie – Regata “Cupa Electrica” - Memorial Jeacopo, Organizator: Electrica Constanţa, Locul de desfăşurare: Lacul Siutghiol

·         11-14 August - “Cupa Zilei Marinei Romane”, Organizator: Ştiinţa Constanţa, Locul de desfăşurare: Lacul Siutghiol

·         11-19 August – “Campionat Naţional Dinghy”, Organizator: Federaţia Română de Yachting, Locul de desfăşurare: Eforie Nord

·         08-10 Septembrie - International Sailing Regatta “Dobrogea Cup – 6th Edition”, Organizator: Clubul Nautic Român & Morski Klub Balchik, Locul de desfăşurare: Balchik, Bulgaria

·         14-15 Octombrie – “Cupa de Toamnă”, Organizator: Yacht Club Bucureşti & CSN Locomotiva Bucureşti sub egida Federaţiei Române de Yachting, Locul de desfăşurare: Lacul Herăstrău

  Regata Poseidon si Regatta Callatis vor forma împreuna Trofeul Black Sea Sailing, trofeu ce a ajuns la a VI-a ediție și este singurul trofeu de yachtig din România.

 Regatta Internațională Poseidon, Regatta Regina Maria, Regatta Bricul Mircea și Regatta Callatis, formează îmrepună Romania Cup – Cupa României la Yachting, ediția a V-a.