Cupa Dobrogei la yachting, la final

Category: Evenimente
Accesări: 903

CUPA DOBROGEI la yachting, eveniment aflat la a cincea editie, şi-a desemnat sâmbătă, 11 iunie 2016, câştigătorii. CUPA DOBROGEI a fost formată în acest an din:

- Regata Internaţională Cupa Dobrogei la Secţiunea Centreboards

- Regatta Internațională Poseidon – Balchik, dedicată yachturilor din Secţiunea Keelboats.

Prin alăturarea celor două clase de ambarcaţiuni de la cele două secţiuni competiţionale, Centreboards şi Keelboats, în cadrul aceluiaşi eveniment sportiv, au fost aduşi laolaltă atleţi de toate vârstele, încurajandu-se astfel dezvoltarea acestei discipline olimpice – sportul cu vele.

CUPA DOBROGEI 2016 a devenit astfel cea mai complexă competiţie sportivă de yachting şi unica transfrontalieră.

*****

Cupa Dobrogei la yachting s-a desfăşurat în perioada 8 – 11 iunie 2016. În dimineaţa zilei de 9 iunie, în Marina Eforie din localitatea Eforie Nord, 47 de bărci cu vele din Secţiunea  Centerboards şi 50 de yachturi, la Secţiunea Keelboats , au luat startul în cea mai complexă competiţie sportivă de yachting din acest an.

Competiţia s-a desfăşurat la clasele: Optimist, Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard si 420 (Secţiunea Centreboards) şi la clasele Racer, Cruiser şi o clasa non-formală - Rally Class (Secţiunea Keelboats).

După cele trei zile de desfăşurare a competiţiilor, au fost desemnaţii câştigătorii.   Astfel, pentru Regata Internaţională Cupa Dobrogei, Trofeul transmisibil CUPA DOBROGEI a fost acordat pentru a treia ediţie, consecutiv, echipei clubului OMK Nessebar 2000, pentru cele mai bune rezultate obţinuite cumulativ la toate clasele de competiţie, în cadrul unei ceremonii găzduită de Complexul pentru odihnă Luminiţa, din Eforie Nord, la care a participat ministrul Sportului şi Tineretului, dr. Elisabeta Lipă, Şeful Comandamentului Flotei, contraamiral de flotilă Daniel Căpăţînă, recutorul Universităţii de stat Ovidius, prof. dr. Sorin Rugină şi primarul Oraşului Techirghiol, Iulian Soceanu.

La secțiunea Keelboats, clasa Racer ORC A, locul I a fost ocupat de ambarcaţiunea „Incognito”, skipper Ion Bogdan, locul II – ambarcaţiunea „Blue Magic”, skipper Nikola Popov, iar pe locul III s-a clasat ambarcaţiunea „Wind Walker” condusă de Alexander Alexandrov. La clasa Cruiser ORC B, ambarcaţiunea „Getika” condusă de Ghenadie Dumanov a ocupat poziţia fruntaşă, urmată de „Loreley”- skipper Hrehorciuc Bogdan, iar pe locul III s-a situat ambarcaţiunea „Teodora” – skipper Lucian Dragomir.

De asemenea, la categoria IRC 1 – Racer, locul I a fost ocupat de ambarcațiunea „Blue Magic”, skipper Nikola Popov, locul II – ambarcațiunea “Wind Walker”, skipper Alexander Alexandrov, iar pe locu III s-a clasat ambarcațiunea “Petra”, condusă de Nikola Dukov. La categoria IRC 2 – Cruiser, ambarcațiunea “La Bella 2”, condusă de Momchil Petrov, s-a clasat pe locul I, ambarcațiunea “Nimana”, skipper Georgi Rusev Nicolov, a ocupat locul II, iar pe locul III s-a clasat ambarcațiunea “Metch”, skipper Boyan Kostov.

La categoria Rally, pentru cel mai bun timp obținut de ambarcațiuni în timp real, din cele 61 de veliere participante, s-au clasat pe primele locuri ambarcațiunile: “Wind Walker” condusă de Alexander Alexandrov – locul I, „Incognito”, skipper Ion Bogdan – locul II și “SetSail”, skipper Oeru Valentin, locul III.

Clasa 420:

1.Viliana Dimitrova/Todor Slavov, Yacht Klub Kapitan Georgi GEORGIEV - Port Varna

2.Hristo Mladenov/Yavor Nanakov, Yacht Klub Kapitan Georgi GEORGIEV - Port Varna

3.Ivo Filchev, Yacht Klub Kapitan Georgi GEORGIEV - Port Varna

Regata Internaţională Cupa Dobrogei, la yachting, deschisă tuturor claselor de veliere sportive din categoria Centreboards a fost iniţiată de Clubul Nautic Român şi Morski Klub Balchik în anul 2011, fiind încrisă concomitent în calendarele federaţiilor de yachting din cele două ţări şi găzduită alternativ de cluburile organizatoare din România şi Bulgaria. În 2016, la cea de-a cincea editie, competiţia velistică s-a defăşurat sub titulatura CUPA DOBROGEI, ca urmare a asocierii la Autoritatea Organizatoare, alături de Clubul Nautic Român şi Morski Klub Balchik, a C. S. Black Sea Competition, şi creării astfel a secţiunii pentru yachturi (Keelboats) – Regatta Internationala Poseidon-Balchik.

Regatta Poseidon este una din competitiile de traditie de pe litoralul vestic al Marii Negre, reprezentand prima etapa din cadrul Trofeului Black Sea Sailing organizat pentru al cincilea an consecutiv de Asociatia Black Sea Sailing. Anul acesta, ca urmare a extinderii protocolului de asociere între Clubul Nautic Român şi Morski Klub Balchik, prin cooptarea AS CS Black Sea Competition, Regatta Poseidon a îmbrăcat o noua forma – „Regatta Internationala Poseidon- Balchik”.

Regatta Internationala Poseidon- Balchik este prima etapa dintr-o serie de cinci regate ce constituie impreuna Romania Cup 2016:

- Regatta Poseidon (8-11 iunie 2016)

- Regatta Regina Maria (24-26 iunie 2016)

- Regatta Life Harbour (22-24 iulie 2016)

- Regatta Bricul Mircea (12-14 august 2016)

- Regatta Callatis (26-28 august 2016),

Romania Cup este organizata de Asociatia Black Sea Sailing in parteneriat cu Life Harbour. Evenimentul a ajuns in acest an la cea de-a patra editie si este cea mai importanta competitie de yachturi cu vele inscrisa in calendarul sportiv al Federatiei Romane de Yachting (FRY), la sectiunea offshore.

Reprezentanţii Autorităţii Organizatoare, consideră ca prin coorodonarea eforturilor partenerilor români şi bulgari, pentru realizarea competitiei velistice Cupa Dobrogei, la clasele de ambarcatiuni din cadrul secţiunilor  Centreboards si Keelboats, yachtingul competiţional de la Marea Neagră va deveni mai interesant şi mai provocator.

Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Statul Major al Fortelor Navale Romane, cu contribuţia Gărzii de Coastă, ISIS Hospital, S.C. Perla Harghitei, Crama Darie, Balta Vlahi, Dobrogea Group, Vavian Pharma, Club Doors, Şcoala de Navigatie “Sail Adventures”, Chateau Vaterly, Restaurant Sailors – Eforie Nord, Kaliakia Resort, Hotel Antic – Balchik, Restaurant Hemingway – Balchik, fiind susţinut de Marina Eforie, Primăria Eforie şi Municipalitatea Balchik.